Thaçi i jep mandatin për formimin e qeverisë Haradinajt

0

Presidenti i Kosovës, Hashim Thaçi ka mandatuar për formimin e qeverisë së re Ramush Haradinajn.

Pasi koalicioni siguroi votat e nevojshme për qeverinë, Thaçi i dha mandatin Haradinajt që të niste punën për kabinetin e ri.

Sapo pranova propozimin nga koalicioni fitues i zgjedhjeve të 11 qershorit, i cili ka siguruar shumicën e votave në Parlament, për caktimin e mandatarit të ri të Qeverisë së Kosovë.

Duke u bazuar në kompetencat e mia kushtetuese, përmes një dekreti kam caktuar z. Ramush Haradinajn mandatar për formimin e Qeverisë së re të Republikës së Kosovës, i propozuar nga ky koalicion” shkruan Thaçi.

Pas dështimit të gjashtë radhazi të seancës parlamentare sot më në fund u zgjidh ngërçi dhe Kuvendi i Kosovës do të ketë sërish kryetar të saj Kadri Veselin.

Zgjedhja e kryetarit i hapi rrugën formimin të qeverisë së re, që sipas Veselit do të votohet ditën e shtune.

Comments

comments

Share.

About Author

Leave A Reply

Ky sajt përdor Akismet-in për të pakësuar numrin e mesazheve të padëshiruara. Mësoni se si përpunohen të dhënat e komentit tuaj.