Si u përhapën Krishterimi dhe Islami nëpër botë

0

Kjo video më poshtë tregon rritjen dhe përhapjen e dy religjioneve më të mëdha në botë përgjatë 2,000 viteve.

Të prezantuar në ngjyrë të bardhë dhe të gjelbër, respektivisht, Krishterimi dhe Islami filluan nga Lindja e Mesme dhe u shpërndanë nëpër gjithë globin.

Videoja u prodhua nga “Western Conservatory” bazuar në hartën “Tennesse”, një hartë që supozohet historikisht se e tregon saktë “shpërndarjen e gospelit”.

Videoja fillon me Perandorinë Romake dhe tregon përhapjen e Krishterimit. Islami fillon pak më vonë, duke lëvizur shpejtë përmes Perandorisë Bizantine dhe Persiane, përmes Afrikës Veriore deri në disa pjesë të Evropës.

Comments

comments

Share.

About Author

Avatar

Leave A Reply

Ky sajt përdor Akismet-in për të pakësuar numrin e mesazheve të padëshiruara. Mësoni se si përpunohen të dhënat e komentit tuaj.