Shtyhet gjyqi OSHEE- Ismailaj, mungon avokati mbrojtës

0

Edhe seanca e dytë kundër Ismailajt nën gjykim për mashtrim, falsifikim dhe pastrim parash u shty për shkak të mungesës së avokatit.

Juristi i OSHEE-së deklaroi se Ismailaj, administratori i dy kompanive që kishin për detyrë mbledhjen e borxheve të CEZ ka përdorur të njëjtën skemë mashtrimi edhe në Kongo.

“Nga ky transaksion mund të ketë fituar 20-25 milionë , në emër të United Resource, e cila zotërohej prej tij. Ashtu si te kontrata me CEZ, ka paraqitur partneritete falso me kompani që nuk kanë kapacitete”, thotë Romeo Kara, juristi i OSHEE-së.

Por ndërsa drejtësia është në pritje për të çelur procesin ndaj Ismailajt tek gjykata penale, edhe Krimet e Rënda kanë nën shqyrtim kërkesën e Prokurorisë për vendosje sekuestroje të pasurive të tij në vlerën e 2 milionë eurove.

Comments

comments

Share.

About Author

Avatar

Leave A Reply

Ky sajt përdor Akismet-in për të pakësuar numrin e mesazheve të padëshiruara. Mësoni se si përpunohen të dhënat e komentit tuaj.