Shefit të Krimeve i gjenden 66 mijë euro akte noteriale

0

Pak ditë pas komunikimit të masës së sigurisë arrest shtëpie për ish-shefin e krimeve të komisariatit nr.2, në Tiranë, Dritan Metani, prokuroria dhe Shërbimi i çështjeve të Brendshme dhe Ankesave, kanë zbardhur disa detaje të hetimit.

Paratë që dyshohet se Metani mund t’i ketë përfituar nga aktiviteti i paligjshëm korruptiv nga funksionet në polici, sipas hetuesve i kamuflonte me shit-blerje së automjeteve.

Ky fakt është konfirmuar nga gjetja në banesën e Metanit të 5 akteve noteriale të huadhënies dhe shit-blerjes së makinave.

Në total vlera e këtyre akteve sipas burimeve të policisë arrinte në 66.200 euro.

Kjo shumë parash sipas hetuesve, nuk është e justifikuar, ç’ka ka bërë që të ngrihen dyshime se Metani, ka kryer vazhdimisht veprime korruptive.

Hetimi ka zbuluar se Metani vartësi i tij, Gojart Bushi, kishin marrë takime me pronarët e dy lokaleve në kryeqytet.

Dy sipërmarrësit kishin ngritur tenda pa leje në territorin që kontrollonin Metani e Bushi dhe gjatë hetimeve kanë pohuar se kanë pasur kontakte me dy drejtuesit e policisë.

Pas hetimeve të kryera janë ngritur dyshime se Metani e Bushi i kishin lejuar qëllimisht tendat në kundërshtim me ligjin.

Gjatë vitit të kaluar të dy këta efektivë kishin referuar në prokurori vetëm një rast të ngjashëm.

Comments

comments

Share.

About Author

Avatar

Leave A Reply

Ky sajt përdor Akismet-in për të pakësuar numrin e mesazheve të padëshiruara. Mësoni se si përpunohen të dhënat e komentit tuaj.