SHBA ve në gadishmëri bombarduesit bërthamorë

0

Për herë të parë që nga Lufta e Ftohtë, SHBA ka bërë gati bombarduesit bërthamorë “B 52”, për një ofensivë të mundshme ndaj Koresë së Veriut.

Presidenti amerikan, Donald Trump ka urdhëruar përgatitjen e ushtrisë amerikane, ndërsa bombarduesit qëndrojnë në gatishmëri për të sulmuar edhe brenda 24 orëve nëse do të jetë e nevojshme, shkruajnë mediat prestigjioze ndërkombëtare. Bombarduesit B52, të ngarkuar me raketa bërthamorë, janë nxjerrë nga kazermat dhe janë vendosur në gjendje emergjence në një bazë të Forcave Ajrore amerikane në Louisiana.

Veprimet ushtarake amerikane vijinë pas deklaratës së Donald Trump se lideri koreano-verior, Kim Jong Un do përballet me pasoja shkatërruese pas testimeve të bombës me hidrogjen dhe testimit të raketave.

Edhe kryeministri japonez, Abe ka urdhëruar gjithashtu vendosjen e ushtrisë në gjendje alarmi, për t’iu përgjigjur në çdo moment kërcënimeve koreano-veriore.

Comments

comments

Share.

About Author

Avatar

Leave A Reply

Ky sajt përdor Akismet-in për të pakësuar numrin e mesazheve të padëshiruara. Mësoni se si përpunohen të dhënat e komentit tuaj.