Rusia teston lëshimin e rraketave balistike me rreze të gjatë

0

Presidenti rus, Vladimir Putin mori pjesë në komandën e forcave strategjike të forcave bërthamore dhe stërvitjet e kontrollit, tha zëdhënësi presidencial Dmitri Peskov.

“Ushtrimi praktikoi ndërveprimin e Forcave të raketave strategjike, nëndetëset me bërthamë të flotës së Veriut dhe të Paqësorit dhe aviacionin me rreze të gjatë të Forcës së Hapësirës së Rusisë”, tha zëdhënësi.

Gjatë stërvitjes, tre raketa balistike ndërkontinentale u nisën nga nëndetëset bërthamore, ndërsa një raketë u provua nga kozmodroma Plesetsk në Rusinë veriore. Të gjithë objektivat e praktikës u shkatërruan me sukses.

“Komandanti suprem i lartë bëri lëshime të katër raketave balistike,” tha Peskov.

“Detyrat e trajnimit u realizuan në mënyrë të plotë dhe të gjitha objektivat e praktikës u shkatërruan me sukses”, tha Ministria e Mbrojtjes.

Ushtrimi u mbajt në përputhje me planin e trajnimit të Forcave të Armatosura të Rusisë, tha ministria.

Comments

comments

Share.

About Author

Avatar

Leave A Reply

Ky sajt përdor Akismet-in për të pakësuar numrin e mesazheve të padëshiruara. Mësoni se si përpunohen të dhënat e komentit tuaj.