Putin i premton Hungarisë fonde për n∂ertimin e një çentrali bërthamor

0

Presidenti rus Putin, gjatë vizitës së tij zyrtare në Hungari i premtoi homologut të tij, Orban fonde për të ndërtuar një central bërthamor.

“Projekti për centralin bërthamor ka marrë 12 milionë dollarë”, deklaroi Putin për agjencinë zyrtare të lajmeve TASS.

“Puna për këtë central mund të nisë në fillim të 2018-ës”, i tha Putin kryeministrit hungarez, Viktor Orban.

Putini dhe Orbani kanë lidhje të ngushta, një rast i veçantë për presidentin rus në Bashkimin Evropian, pas sanksioneve ndaj Rusisë për rolin e saj në krizën ukrainase.

Vizita e së hënës është vizita e dytë e putin në Hungari brenda këtij viti.

Comments

comments

Share.

About Author

Avatar

Leave A Reply

Ky sajt përdor Akismet-in për të pakësuar numrin e mesazheve të padëshiruara. Mësoni se si përpunohen të dhënat e komentit tuaj.