Peugeot blen Opel, bëhet grupi i dytë i madh pas VW

0

Lajmi i shumëpritur ka ardhur: grupi francez PSA, që zotëron Peugeot dhe Citroen, ka blerë për 2.2 miliardë euro degën europiane të General Motors, që përfshin markat Opel dhe Vauxhall.

Operacioni i jep jetë kështu prodhuesit të dytë të automobilave në kontinentin e vjetër, pas Volkswagen e duke lënë pas Renault-Nissan.

Në një komunikatë, kompania franceze ka bërë të ditur se ka blerë edhe operacionet financiare të General Motors në Europë, kjo edhe falë një marrëveshje me BNP Paribas.

Marrëveshja është arritur pas tre javësh negociata dhe çon në lindjen e një grupi prej 4.3 milionë automjetesh, prej të cilave, 3 milionë në Europë. Grupi francez mendon të kursejë deri në 2 miliardë euro, falë ndarjes së teknologjisë, kanaleve tregtare dhe projekteve të zhvillimit. Janë ndërkohë 38 mijë punonjësit e Opelit në shtatë vende, ndërsa PSA ka 184 mijë punonjës në Francë.

Comments

comments

Share.

About Author

Avatar

Leave A Reply

Ky sajt përdor Akismet-in për të pakësuar numrin e mesazheve të padëshiruara. Mësoni se si përpunohen të dhënat e komentit tuaj.