PE ul fondet e para-pranimit për Turqinë

0

Parlamenti Europian propozoi të ulë fondet e para-pranimit për Turqinë në vitin 2018 me 50 milionë euro në dritën e përkeqësimit shqetësues të situatës në lidhje me demokracinë, sundimin e ligjit dhe të drejtat e njeriut.

Kjo është e qartë nga pozicioni i buxhetit për vitin e ardhshëm të miratuar nga Parlamenti Evropian.

Parlamenti Evropian ka kërkuar gjithashtu që të ngrijë një tjetër 30 milionësh, të cilat mund të jenë të destinuara për shoqërinë civile, nëse kushtet e lejojnë atë.

Pas miratimit të buxhetit për 2018 nga anëtarët, Parlamenti Evropian dhe qeveritë e BE-së kanë 21 ditë kohë për të gjetur një kompromis.

Kryetarët e Shteteve dhe Qeverive të BE në takimin e tyre javën e kaluar kanë kërkuar nga Komisioni të vlerësojë mundësinë e rrëmbimit ose reduktimit të fondeve të ndara për Turqinë për procesin e para-pranimit.

Në një vend ku është bërë normale të arrestohen parlamentarët e opozitës, të mbyllen tituj kryesorë të gazetave kundër qeverisë dhe të shkarkojnë mijëra mësues ose shërbyes publik pa prova, vetëm për shkak se dyshojnë se kanë ide të tjera nga ato të presidentit, Parlamenti Evropian nuk është aspak befasues.

Ajo vjen vetëm një ditë pasi Erdogan “ftoi” një tjetër banor për të zëvendësuar – Ankaranë, Melih Gokçek – me qëllim të “rinovimit” të partisë.

Comments

comments

Share.

About Author

Avatar

Leave A Reply

Ky sajt përdor Akismet-in për të pakësuar numrin e mesazheve të padëshiruara. Mësoni se si përpunohen të dhënat e komentit tuaj.