1 2 3 4 593
By 0

Opinion

Opinion A DUHET T’I PYESIN STUDENTËT PRINDËRIT APO GJYSHËRIT SI U SHKOLLUAN ATA? Dhe dy letra nga dy mësues të mi që adoleshencën e tyre e kaluan si mësues shumë…

By 0

Ne e dimë gjakun tonë se nga buron

Sot është 105 vjetori i lindjes së Petro Markos. Petro Marko ishte arsimtar, publicist, gazetar e shkrimtar shqiptar. U lindi më 25 nëntor të vitit 1913, në fshatin Dhërmi të Himarës.…

By 0

PAÇE DIBRE ME MIELL MISRIT

PAÇE DIBRE ME MIELL MISRIT Mall vendlindjeje Sot në mëngjes më erdhi në gojë aroma e paçes, paçe me miell misri, shije që më kujtoi nënën time të dashur tek…

By 0

Makinat e çuditshme të Panairit të Tokios

Çdo panair makinash ka zonat e veta të çuditshme dhe ai i Tokios është i famshëm për “çmenduri”. Panairi i sivjetëm pati disa krijime të rralla, të “fshehura” diku nëpër…