Ngujimi i Albinëve, gjuetarët duan t’i vrasin

0

Në shumë vende të botës, albinët jetojnë si të gjithë të tjerët, por në Afrikë përveç se janë të persekutuar, edhe vriten.

Njerëz të tillë kanë një pigment që i bënë ata të ‘bardhë’. Megjithëse ka një shpjegim mjekësor për “veçantinë” e tyre, në Afrikë ata shpesh bien pre e gjahtarëve, të cilët i vrasim për t’i çuar tek magjistarët.

Persekutimi i albinëve i ka rrënjët tek besimi se pjesë të trupit të tyre kanë fuqi magjike, por shpesh ata konsiderohet si njerëz të mallkuar dhe që sjellin fat të keq.

Në disa vende vriten që në lindje, duke kryer rituale sakrifikimi, në disa raste të tjera dhunohen apo përdhunohen për shkak se besohet se përdhunimi i tyre kuron AIDS-n. Shumë prindër zgjedhin të largohen nga fshatrat e tyre për shkak të stigmatizimit për shkak të pasjes së një “fëmije të bardhë”.

Fotoreporteri Ana Palacios, 43, ka vizituar Qendrën e “Refuge Kabanga” në Tanzani tri herë në mes të 2012 dhe 2016 për të mësuar më shumë për gjendjen e njerëzve Albinë. Kjo shoqatë ka të regjistruar rreth 8 mijë persona, burra, gra dhe fëmijë dhe streha është “parajsa” për ta, ndërsa jetojnë të fshehur. Vendimi për ngritjen e kësaj qendre është marrë nga qeveria e Tanzanisë.
38F32C6C00000578-0-image-a-145_147524248082738F32C8B00000578-0-image-a-115_147524237140638F32DAD00000578-0-image-a-142_147524247774838F32FBC00000578-0-image-a-156_147524252706538F32FED00000578-0-image-a-155_147524251447738F332C000000578-0-image-a-126_147524243208138F332DF00000578-0-image-a-123_147524242309938F3329D00000578-0-image-a-116_147524240159838F3330A00000578-0-image-a-119_147524240708438F3331B00000578-0-image-a-125_147524242547838F3300000000578-0-image-a-159_147524255634538F3306500000578-0-image-a-135_147524245445238F3313700000578-0-image-a-133_147524244695138F3324800000578-0-image-a-139_147524246258138F3332600000578-0-image-a-121_147524241426338F3343300000578-0-image-a-172_1475245345787

Comments

comments

Share.

About Author

Avatar

Leave A Reply

Ky sajt përdor Akismet-in për të pakësuar numrin e mesazheve të padëshiruara. Mësoni se si përpunohen të dhënat e komentit tuaj.