Lirohen pesë pengje amerikane nga ushtria Pakistaneze

0

Ushtarët pakistanezë kanë liruar një familje të Amerikës së Veriut prej pesë personash që u mbajtën peng nga talibanët afganë.

Joshua Boyle kanadeze dhe gruaja e tij amerikane Caitlan Coleman u rrëmbyen, ndërsa po udhëtonin  në Afganistan në 2012. Ata kishin tre fëmijë gjatë kohës që ishin pengje.

Ata u shpëtuan pas një sulmi në SHBA gjatë një operacioni pranë kufirit afgan, tha ushtria pakistaneze.

Presidenti i SHBA Donald Trump tha se ishte një moment pozitiv për lidhjet SHBA-Pakistan.

“Zonja Coleman lindi tre fëmijët e çiftit, ndërsa ata ishin në robëri,” tha Trump në një deklaratë të Shtëpisë së Bardhë. “Sot, ata janë të lirë.”

Ai shtoi: “Bashkëpunimi i qeverisë pakistaneze është një shenjë se ajo po nderon dëshirat e Amerikës për të bërë më shumë për të siguruar siguri në rajon”.

Ushtria pakistaneze tha se agjencitë e inteligjencës amerikane kishin ndjekur familjen në Afganistan dhe raportuan se më 11 tetor ata kishin kaluar nëpër kufirin në rrethin fisnor të “Kurramit” të Pakistanit.

Në një deklaratë thuhet: “Suksesi nënvizon rëndësinë e shkëmbimit në kohë të inteligjencës dhe angazhimin e vazhdueshëm të Pakistanit për të luftuar këtë kërcënim nëpërmjet bashkëpunimit midis dy forcave kundër një armiku të përbashkët”.

Comments

comments

Share.

About Author

Avatar

Leave A Reply

Ky sajt përdor Akismet-in për të pakësuar numrin e mesazheve të padëshiruara. Mësoni se si përpunohen të dhënat e komentit tuaj.