Kurdët tërhiqen nga referendumi për pavarësi

0

Kurdët irakenë kanë ngrirë rezultatet e referendumit për pavarësi, duke ofruar një armëpushim dhe dialog me Bagdadin.

Qeveria rajonale e Kurdistanit  tha në një deklaratë se ishte e detyruar të vepronte me përgjegjësi në mënyrë që të parandalonte dhuna dhe përplasjet e mëtejshme.

Deklarata propozon një fund të të gjitha operacioneve ushtarake në rajon.

Ajo vjen pas një vote të rëndësishme muajin e kaluar mbi pavarësinë e rajonit nga Bagdadi.

Comments

comments

Share.

About Author

Avatar

Leave A Reply

Ky sajt përdor Akismet-in për të pakësuar numrin e mesazheve të padëshiruara. Mësoni se si përpunohen të dhënat e komentit tuaj.