Hahn : Opozita zgjodhi qëllimisht të bojkotojë zgjedhjet e 18 qershorit

0

Përmes një letre drejtuar qytetarëve shqiptarë, komisioneri për Zgjerimin në BE, Johannes Hahn, shpreh shqetësimin e Brukselit lidhur me ngërçin politik në vend.

Hahn thekson se opozita zgjodhi qëllimisht të bojkotojë zgjedhjet e 18 qershorit, ndërsa përpjekjet e ndërkombëtarëve për dialog me qëllim zgjidhjen e ngërçit, nuk prodhuan rezultat.

Komisioneri i BE shton gjithashtu se vendimi i opozitës për të bojkotuar zgjedhjet, është një qëndrim antidemokratik. Sipas tij, këto zgjedhje do të zhvillohen pa opozitën, ndërsa BE do t’i monitorojë ato me qëllim respektimin e standardeve ndërkombëtare.

“Të dashur qytetarë të Shqipërisë,

Gjatë javëve të fundit janë bërë përpjekje për dialog midis partive politike, nga përfaqësues të BE-së, përfshirë edhe veten time si dhe partnerëve të tjerë ndërkombëtarë.

Ne kemi dëgjuar me kujdes shqetësimet nga të gjitha palët, duke u përpjekur për të arritur një zgjidhje të krizës.

U ofruan një numër opsionesh, me shpresë që partitë dhe udhëheqësit të jetojnë në përgjegjësinë e tyre për të gjetur një zgjidhje të përbashkët.

Për fat të keq, kjo nuk ndodhi.

Pra, sot jemi në një situatë kur janë përcaktuar zgjedhjet e përgjithshme më 18 qershor. Zgjedhjet do të zhvillohen pa pjesëmarrjen e partive kryesore të opozitës.

Ishte zgjedhja e qëllimshme e opozitës aktuale për të mos kandiduar në këto zgjedhje. Unë duhet të respektoj, por në të njëjtën kohë me keqardhje të thellë këtë vendim nga pikëpamja demokratike.

Shqiptarët kërkojnë dhe meritojnë zgjedhje që ofrojnë një ofertë të gjerë politike dhe mbajnë standardet zgjedhore. Megjithatë, procesi demokratik duhet të vazhdojë, edhe nëse disa vendosin të qëndrojnë prapa.

Demokracia dhe standardet demokratike nuk do të pengohen duke bojkotuar institucionet dhe zgjedhjet demokratike. Zgjedhjet do të vlerësohen sipas meritave të tyre, bazuar në standardet ndërkombëtare.

Comments

comments

Share.

About Author

Avatar

Leave A Reply

Ky sajt përdor Akismet-in për të pakësuar numrin e mesazheve të padëshiruara. Mësoni se si përpunohen të dhënat e komentit tuaj.