Erdogan paralajmëron se nuk do lejojë krijimin e një shteti Kurd

0

Ne nuk lejojmë dhe nuk do të lejojmë kurrë krijimin e një të ashtuquajturi Shtet nga PYD, YPG në veri të Sirisë”, theksoi Erdogan në Ankara.

Turqia e konsideron Partinë e Unionit Demokratik kurd (PYD) dhe degën e saj të armatosur, Njësitë për Mbrojtjen e Popullit kurd (YPG), si një aureolë në Siri e Partisë së Punëtorëve të Kurdistanit turk (PKK), klasifikuar si organizatë terroriste nga Ankaraja dhe aleatët perëndimorë.

PYD-ja shpalli në vitin 2016 një administrim gjysmë-autonom në veri të Sirisë.

SHBA-ja është aleate e YPG në luftën e tyre kundër Shtetit Islamik dhe i furnizon me armë, në dëm të Turqisë, që i trembet krijimit të një zone kontrolli nga kurdët në kufirin e saj.

Comments

comments

Share.

About Author

Avatar

Leave A Reply

Ky sajt përdor Akismet-in për të pakësuar numrin e mesazheve të padëshiruara. Mësoni se si përpunohen të dhënat e komentit tuaj.