Çifti udhëtoi tërë botën për 8 vite me rulo

0

Një çift anglez ka udhëtuar më shumë se 75 mijë milje nëpër botë me një rulo të vogël.

Lauren 27 vjeç dhe Craig 33, të dy nga Brighton, kanë shijuar pushimet për 8 vjet me radhë në tërë botën.

Çifti që u njohën sëbashku në një piceri teksa prisnin porosinë, tani janë drejtuar për në Amerikën e Veriut.

Ata kanë lënë pas vende nga Australia, Kanadaja, Azia, Amerika Jugore e Qëndrore, Zelanda e Re dhe Europa.

Megjithatë duket se qëndrimi në një vend nuk është pjesë e jetës së tyre.

Me rulon e tyre që e kanë quajtur Daphne, të cilën e blenë vetëm 2900 dollarë çifti ka prekur pjesë nga e gjithë bota.

Ndërkohë që shumë çifte e kanë të vështirë të dalin qoftë dhe për një fundjavë, Craig dhe Lauren për 8 vite radhazi janë në lëvizje të vazhdueshme.

Adventurous Lauren Winslow-Llewellyn, 27, and Craig Hubbard, both from Brighton, have been enjoying the holiday of a lifetime for the past eight years (pictured, during the latest leg of their trip in North America)Lauren and Craig are currently making their way across North America in their beloved 60sqft camper van Daphne (pictured, enjoying a hot tub with water from a hot spring, along Salmon River in Idaho)Craig and Lauren have no complaints about the van and said they quickly got used to the lack of space (pictured, during the latest leg of their trip in North America)The couple have enjoyed the vast and varied views of the United States on their voyage (pictured, Lauren leaps into a pose on the Blue Ridge Parkway in North Carolina)Daphne was bought by the couple for £2,900 and has just enough space for a double bed and storage units (pictured, during the latest leg of their trip in North America)Craig and Lauren have had to brave breakdowns and the elements during their trip across the states, including when a stone smashed their windscreen (pictured, during the latest leg of their trip in North America)The couple say they enjoy the simple pleasures of their nomadic lifestyle as well as waking up in front different landscapes (pictured, during the latest leg of their trip in North America)Lauren and Craig met while working as waiters at a branch of Pizza Express and saved up together to embark on their voyage (pictured, during the latest leg of their trip in North America)The couple have admitted they experience their 'ups and downs' on the trip but such problems are often soothed by the incredible destinations they reach (pictured, during the latest leg of their trip in North America)The pair are planning to take a break after their North American trip before house sitting on a Greek island over Christmas (pictured,  the couple enjoy the sun as they park on the banks of  Lake Muncho in Canada)Despite years away from home Craig and Lauren are already planning their next big adventure, a trip across Africa (pictured, during the latest leg of their trip in North America)Pictured, the couple enjoy the beautiful beaches of Florida after travelling across the US from Alaska during an epic voyage

Comments

comments

Share.

About Author

Avatar

Leave A Reply

Ky sajt përdor Akismet-in për të pakësuar numrin e mesazheve të padëshiruara. Mësoni se si përpunohen të dhënat e komentit tuaj.