Arkitekti Artan Shkreli publikon një foto të rrallë të Himarës

0

Ka diskutimet të herëpashershme për krahinën e Himarës për shkak se aty jeton një pakicë që flet gjuhën greke. Por siç quhej ajo dikur? Kur u themelua?

Këto përgjigje i jep arkitekti Artan Shkreli, i cili ka publikuar një foto të rrallë.

Shkreli: Himara e re ose Himara Bregdetare (Marittima)

Emri i vjeter i vendit: SPILÉ.

Ne foto, ndertesa e gjate, eshte dhe ngrehina e pare me te cilen themelohet qendra e banuar, tashme ne breg te detit, dhe vetem ne vitin1900.

Himara

Comments

comments

Share.

About Author

Avatar

Leave A Reply

Ky sajt përdor Akismet-in për të pakësuar numrin e mesazheve të padëshiruara. Mësoni se si përpunohen të dhënat e komentit tuaj.